Cyklistická infrastruktura
Doba čtení: 9 minut
Cyklistickou infrastrukturou jsou opatření, která mají za cíl podporovat cyklistickou dopravu. Na jedné straně se setkáme s cyklistickou dopravou úplně oddělenou od ostatní dopravy (stezka pro cyklisty, cyklistická zóna), na druhé straně se jedná o opatření, kde se cyklisté a motoristé dělí o společný dopravní prostor (piktogramový koridor pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty,...).
Stezka pro cyklisty
- Na stezce pro cyklisty se smí pohybovat
- cyklisté,
- osoby vedoucí jízdní kolo
- osoby pohybující se na kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení (běžky, lyže, skateboard…) a pohybující se na osobním přepravníku (např. Segway, Hoverboard…).
- Řidič motorového vozidla nesmí na stezku pro cyklisty vjet (pokud není stanovena výjimka – např. pro toho kdo bydlí u stezky pro cyklisty, je výjimka stanovena pro konkrétní státní poznávací značku). To platí i pro stezku pro chodce a cyklisty společnou a dělenou.
- Cyklista musí stezku pro cyklisty využít, ale ne v situaci, kdy by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu (nevyhovující stav, led na stezce, spadlý strom, přeplněnost ...).
- Jezdí se vpravo.
- Může se zde samostatně pohybovat i dítě mladší 10 let.
- Pokud cyklista vyjíždí ze stezky pro cyklisty na pozemní komunikaci, musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po této komunikaci (platí i pro společnou a dělenou stezku pro chodce a cyklisty).
Stezka pro chodce a cyklisty společná
- Stezku pro cyklisty smí užívat
- cyklisté
- chodci
- osoby pohybující se na osobním přepravníku (např. Segway, Hoverboard…), a to maximálně rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze.
- Cyklisté jezdí vpravo, chodci chodí vlevo (stezka je pozemní komunikace).
- Chodci a cyklisté se nesmějí navzájem ohrozit, důležitá je ohleduplnost a předvídatelnost.
Stezka pro chodce a cyklisty dělená
- Chodec musí užít pouze pruh určený pro chodce, na pruh pro cyklisty smí vstoupit jen při obcházení, vcházení nebo vycházení ze stezky a nesmí přitom ohrozit cyklisty.
- Cyklista musí užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty, na pruh pro chodce může vjet pouzepři objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku a nesmí přitom ohrozitchodce.
- Osoba na osobním přepravníku může jet na pruhu určeném pro chodce nejvýše rychlostísrovnatelnou s rychlostí chůze (cca 6 km/h). Pokud se pohybuje na pruhu určeném pro cyklisty, musí dodržet ustanovení platná pro cyklisty.
Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty a piktogramový koridor pro cyklisty
Základní (minimální) prostorové nároky integračních opatření pro cyklisty podél obruby nebo volného prostoru v případě vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty (první obrázek), jízdního pruhu pro cyklisty tzv. „ochranného”, (druhý obrázek) a piktogramového koridoru pro cyklisty (třetí obrázek).
Základní (minimální) prostorové nároky integračních opatření pro cyklisty u podélného stání v případě vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty (první obrázek), jízdního pruhu pro cyklisty (druhý obrázek) a piktogramového koridoru pro cyklisty (třetí obrázek).
- Existují dva typy jízdních pruhů pro cyklisty, a to vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty(označený kromě vodorovného značení i svislou dopravní značkou IP 20a a oddělen širší přerušovanou čarou od pruhu pro motorová vozidla) a jízdní pruh pro cyklisty - tzv. “ochranný” (označen pouze vodorovným značením kola a šipky, oddělen užší přerušovanou čarou).
- Červené podbarvení jízdních pruhů pro cyklisty není zákonem stanoveno, bývá využito v potenciálně rizikových místech, jako jsou křižovatky, výjezdy z parkovišť, …
- Oba typy jízdních pruhů pro cyklisty musí cyklista využít, ale ne v situaci, kdy bytím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu (nevyhovující stav jízdního pruhu, led v jízdním pruhu, spadlý strom, přeplněnost ....).
- Chodec nesmí chodit v jízdních pruzích pro cyklisty.
- Na oba typy jízdních pruhů pro cyklistu může řidič vjet jen v zákonem stanovených situacích. Jedná se o vjetí v podélném směru při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti. Při vjíždění na vyhrazený jízdní pruh nesmí řidič ohrozit ani omezit cyklistu
- Na jízdní pruh pro cyklisty (ochranný) smí řidič jiného vozidla vjet v podélném směru také v případě, že přilehlý jízdní pruh pro toto vozidlo není dostatečně široký. Při vjíždění na jízdní pruh pro cyklisty nesmí řidič ohrozit cyklistu jedoucího v tomto pruhu.
- Řidič nesmí zastavit a stát ve vyhrazeném jízdním pruhu a jízdním pruhu pro cyklisty.
- Řidič nemusí dodržovat bezpečný boční odstup od cyklisty, prostor jízdního i vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty je považován za dostatečnou ochranu cyklisty. Řidič cyklistu, který jede v uvedených pruzích nepředjíždí, jedná se o souběžnou jízdu.
- Pozor při otevírání dveří po zaparkování vedle vyhrazeného jízdního pruhu, jízdního pruhu pro cyklistu a piktogramového koridoru - řidič se musí přesvědčit, aby neotevřel dveře vozidla do jízdní dráhy cyklisty.
- Pokud řidič odbočuje vpravo i vlevo přes vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty a jízdní pruh pro cyklisty musí dát přednost v jízdě cyklistům jedoucím v těchto jízdních pruzích (stejně tak i ostatním vozidlům, které jedou v jízdním pruhu pro nevyhrazeném, např. autobusu MHD).
- Pokud přejíždí cyklista z vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty a jízdního pruhu pro cyklisty do přilehlého jízdního pruhu, řidič vozidla jedoucí v tomto pruhu mu to musí umožnit snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla. Cyklista musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče ostatních vozidel (to platí obecně pro přejíždění ze všech vyhrazených jízdních pruhů).
Piktogramový koridor
- Řidiče motorových vozidel upozorňuje, že se na pozemní komunikaci nachází zvýšený provoz cyklistů. Neváží se k němu žádné další povinnosti, řidič zde musí dodržovat bezpečný boční odstup od cyklisty, nejméně 1,5 m.
- Pro cyklisty se jedná o informaci o prostoru pro jízdu a směru jízdy.
Prostor pro cyklisty
- Vyznačuje na křižovatce prostor, kde cyklista zastaví a čeká na světelný signál „Volno“ (na “zelenou”).
- Cyklista tento prostor musí využít. Výjimku tvoří situace, kdy by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích.
(Stejně tak jako je tato povinnost stanovena pro jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty.)
- V případě, že se vozidla pohybují pomalu nebo stojí za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa. Musí přitom dbát zvýšené opatrnosti.
Přejezdy pro cyklisty (zejména § 57 odst. 8 zákona o silničním provozu)
- Jedná se o místa určená pro přejezdy cyklistů přes vozovku. Platí zde jiný režim než na přechodu pro chodce, cyklista nemá přednost a řidič mu nemusí umožnit přejetí vozovky! Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy .
- Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.
- Řidič nesmí ohrozit cyklistu přejíždějícího pozemní komunikaci na přejezdu pro cyklisty.
- Na signál se zeleným plným kruhovým světlem „Volno“ musí dát odbočující řidič přednost cyklistům přejíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty.
Cyklistická zóna (§ 39a zákona o silničním provozu)
- V cyklistické zóně mohou cyklisté užívat vozovku v celé její šířce a mohou jezdit vedle sebe, musí ale umožnit motorovým vozidlům jízdu.
- Jiná vozidla mohou do cyklistické zóny vjet pouze tehdy, jsou-li vyznačena ve spodní části dopravní značky.
- Řidič smí jet rychlostí nejvýše 30km/h, přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči cyklistům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo.
- Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
Obytná zóna
- Pro cyklisty platí stejné povinnosti jako pro ostatní řidiče.
- Každý řidič smí jet rychlostí nejvýše 20 km/h.
- Řidiči musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit a v případě nutnosti musí zastavit vozidlo.
- Stání je povoleno pouze na místech označených jako parkoviště.
- Při výjezdu z obytné zóny dává řidič přednost všem vozidlům či organizovaným skupinám chodců.
Sdílená zóna
- Prostor pro všechny účastníky silničního prostoru, všichni zde mají stejná práva a povinnosti, až na jednu výjimku, tou je tramvaj. Ta má vždy přednost.
- Všichni vůči ostatním musí dbát zvýšené ohleduplnosti a nesmí se navzájem ohrozit. Všichni mohou využívat celý prostor komunikace.
- Tramvaj má vždy přednost v jízdě, řidiče tramvaje nesmí ostatní ani omezit ani ohrozit.
- Řidiči smí jet nejvýše 20 km/h.
- Stání je povoleno pouze na místech označených jako parkoviště, stání jízdních kol a jiných nemotorových vozidel je dovoleno jen na místech k tomu určených
"Cykloobousměrky” – vjezd cyklistů v protisměru povolen
- V případě, že je pod značkou „Jednosměrný provoz“ umístěna dodatková tabulka „Jízda cyklistů v protisměru”, musí řidič počítat s tím, že v protisměru může jet cyklista.
- V případě, že je pod značkou „Zákaz vjezdu všech vozidel“ umístěna dodatková tabulka „Vjezd cyklistů v protisměru povolen”, může cyklista vjet do jednosměrné ulice.
Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol (§ 40 odst. 2 zákona o silničním provozu)
C 7a a C 7b – Stezka pro chodce a konec stezky pro chodce E 13
- Cyklista může jet po chodníku, pokud je úsek označen dopravní značkou „Stezka pro chodce“ spolu s dodatkovou tabulkou E13.
- Cyklista zde smí jet rychlostí nejvýše 20km/h. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit, v případě nutnosti musí zastavit. Zákon nestanoví cyklistovi povinnost v daném směru stezku pro chodce s povoleným vjezdem jízdních kol využít a může tedy jet po přilehlé pozemní komunikaci.
- Směrové tabulky informují o čísle cyklistické trasy a označují její průběh.
- Návěst před křižovatkou pro cyklisty informuje o směru a čísle (popřípadě jiném označení) cyklistické trasy v místě jejich vzájemného křížení a vyznačuje jejich průběh křižovatkou.
- Cyklistické trasy mohou vést po silnicích, lesních nebo polních cestách, cyklistických stezkách, .... Nevztahují se k nim konkrétní povinnosti, cyklista musí dodržovat pravidla platná v místě, kde se právě nachází.
Cyklistická trasa
- Obsah
- Stezka pro cyklisty
- Stezka pro chodce a cyklisty společná
- Stezka pro chodce a cyklisty dělená
- Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, jízdní pruh pro cyklisty a piktogramový koridor pro cyklisty
- Piktogramový koridor
- Prostor pro cyklisty
- Přejezdy pro cyklisty (zejména § 57 odst. 8 zákona o silničním provozu)
- Cyklistická zóna (§ 39a zákona o silničním provozu)
- Obytná zóna
- Sdílená zóna
- "Cykloobousměrky” – vjezd cyklistů v protisměru povolen
- Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol (§ 40 odst. 2 zákona o silničním provozu)
- Cyklistická trasa