Vybrané základní pojmy (§ 2 zákona o silničním provozu)

Doba čtení: 3 minuty

Vozidlo

  • motorové vozidlo (osobní, nákladní, autobus, motocykl, ...),
  • nemotorové vozidlo (jízdní kolo, přívěs, koloběžka, ...),
  • tramvaj.

Motorové vozidlo

Je nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou a trolejbus, (tramvaj není motorovým vozidlem, tvoří samostatný druh vozidla).

Nemotorové vozidlo

Je přípojné vozidlo a vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo.

Provozovatel vozidla

Je vlastník nebo jiná osoba, která je jako provozovatel zapsána v registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu nebo obdobné evidenci jiného státu.

Nesmět ohrozit

Znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí, (nebezpeční vznikne, když se účastník provozu, kvůli chování jiného účastníka provozu ocitne v situaci, kdy mu hrozí dopravní nehoda, a aby se nehodě vyhnul, musí reagovat náhlým způsobem, tj. intenzivně brzdit, náhle změnit směr nebo rychlost jízdy - k ohrožení dojde například, když chodec vběhne do vozovky před blížící se vozidlo, řidič vjede na dálnici náhle do vedlejšího jízdního pruhu, …).

Nesmět omezit

Znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nebylo nijak překáženo, (účastník, který byl v silničním provozu omezen, musel změnit nebo přerušit chystaný jízdní úkon nebo chůzi, ale omezením nevznikla nutnost náhlé a bezprostřední reakce k odvrácení hrozícího nebezpečí - z připojovacího pruhu se na dálnici zařadí vozidlo do průběžného, před řidiče, který je dostatečně daleko, ale přesto musí trochu zpomalit, …).

Stát

Znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení.

Zastavit

Znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu, (vyjmenované úkony musí být provedeny bez prodlení, v co nejkratším možném čase, řidič je povinen neodkladně odstranit zastavené vozidlo, pokud to vyžaduje dopravní situace).

Zastavit vozidlo

Znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče, (reakce na vzniklou dopravní situaci, např. před přechodem pro chodce).

Dát přednost v jízdě

Znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.

Krajnice

Je část povrchu pozemní komunikace ležící mezi okrajem přilehlého jízdního pruhu a hranou koruny pozemní komunikace, skládá se zpravidla ze zpevněné a nezpevněné části, (jedná o bezpečnostní prostor u pozemní komunikace, po kterém mohou chodit chodci, kde se může odstavovat vozidlo v případě jeho poruchy, a nebo který slouží k vyhýbání vozidel v případě kolizních situací)..

Křižovatka

Je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují, (za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci, tj. neuplatňuje se zde pravidlo přednosti zprava).

Hranice křižovatky

Je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" nebo "Příčná čára souvislá s nápisem STOP"; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky.

Přechod pro chodce

Je místo na pozemní komunikaci určené pro přecházení chodců, vyznačené příslušnou dopravní značkou.

Překážka provozu

Na pozemních komunikacích je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace.

Snížená viditelnost je situace

Kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.

Zádržný bezpečnostní systém

Je zařízení schválené podle zvláštního právního předpisu a určené k zajištění bezpečnosti přepravovaných osob; zádržným bezpečnostním systémem je bezpečnostní pás nebo dětský zádržný systém (dále jen "dětská autosedačka").

Dětská autosedačka

Je zařízení schválené podle zvláštního právního předpisu určené k zajištění bezpečnosti přepravovaných dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm.

Přejezd pro cyklisty

Je místo na pozemní komunikaci určené pro přejíždění cyklistů přes pozemní komunikaci vyznačené příslušnou dopravní značkou.

Osobní technický prostředek

Je osobní přepravník se samovyvažovacím zařízením, nebo obdobné zařízení.