Cyklistická přilba
Komfort
- Tvar i velikost přilby musí korespondovat s naší hlavou a tím zajistit řádné upevnění a pohodlné nošení.
- Při nákupu přilby je důležité ji vyzkoušet.
- Pokud nosíme dioptrické nebo cyklistické brýle, je nutné přilbu vyzkoušet i s nimi. Z počátku mírný tlak nemusí působit potíže, ovšem při dlouhém nošení přilby může způsobovat bolest hlavy a tím mimo jiné narušit koncentraci při jízdě na kole.
- Důležitým prvkem cyklistické přilby je i odvětrávání, nejlépe se síťkou proti vniknutí hmyzu do přilby.
- Ke komfortu jistě patří i design, zejména malé děti upřednostňují vzhled. Dítě musí být s přilbou spokojené. Při jejím výběru je proto vhodné respektovat názor dítěte. Pokud se mu bude přilba vzhledově líbit, bude ji rádo nosit.
Pevné držení na hlavě
- Přilba musí být na hlavě řádně připevněna. Takovou zkoušku je možné provést hned při nasazení přilby.
- Přilba by měla při zatřesení hlavou v předklonu i záklonu držet i s rozepnutými upínacími řemínky.
- Přilba se nesmí samovolně posunout směrem do čela ani do týlu, a to při jakémkoliv pohybu.
- Skrze skořepinu jsou upevněny dva pásky, které jsou vedeny na boční části hlavy kolem uší, kde tvoří písmeno „Y“. Tyto pásky jsou spojeny pod bradou sponou, která musí umožnit pohodlné nastavení a zároveň musí být lehce rozepínatelná jednou rukou. Stejně tak regulace velikosti obvodu hlavy musí umožnit jednoduché povolení či utažení jednou rukou.
- Upínací mechanismus musí být správně dotažený, kdy mezi řemínky a bradu je možné vsunout maximálně dva prsty.
- Řemínky musí být při jízdě na kole vždy zapnuté, jinak přilba při nehodě neplní svou bezpečnostní funkci!
Péče o cyklistickou přilbu
Každá přilba, která prodělala jakýkoliv náraz, musí být vyřazena z používání, a to i když nejeví zřetelné známky poškození. Na přilbě může nárazem dojít k mikroskopickým trhlinkám (nebo dokonce k prasknutí absorpčního materiálu), které nemusí být pouhým okem viditelné, a přesto přilba ztrácí svoji účinnost v případě dalšího nárazu. Stejně jako všechny materiály se časem opotřebují, výjimkou nejsou ani ty, z nichž jsou vyrobeny přilby. Pro možnou ztrátu svých původních vlastností by se měla tedy obměnit jednou za 3 až 5 let při pravidelném nošení a jednou za 8 let při občasném používání. Při čištění přilby je důležité se vyvarovat chemickým čisticím prostředkům, které by mohly narušit její strukturu.
Cyklistická přilba
První cyklistická přilba vznikla v 19. století, kdy se zvýšil počet vhodných cest a cyklistika se tak stala oblíbenou zábavou. Nárůst počtu aut s sebou nesl vyšší nehodovost a nejčastějším zraněním byla poranění hlavy cyklistů. První cyklistická přilba se ale podobala spíše klobouku a neplnila téměř žádnou ochrannou funkci. Přilba podobná té dnešní vznikla až ve 20. století a byla tvořena koženými pásky vycpanými vlnou, které vedly přes temeno a byly připevněné na prstenci vedoucím okolo hlavy. V dalším období se cyklisty využívala přilba hokejová. S přilbami podobným těm dnešním se setkáváme od 70. let 20. století. Jeden z tuzemských výzkumných projektů, zaměřených na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995 – 2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Studie došla k závěru, že 37 % cyklistů by dopravní nehody přežilo, kdyby použili cyklistické přilby. Takže tvrzení, že cyklistická přilba dokáže zachraňovat životy, rozhodně není přehnané.
Různé typy přileb
Rozvoj cyklistiky a jejich různých podob s sebou přinesl i různé speciální požadavky na cyklistickou přilbu. U klasických silničních přileb je primárně sledována snaha o co nejvyšší bezpečnost, nejnižší hmotnost a nejlepší odvětrávání.
BMX přilby – využívají je zejména cyklisté k jízdě ve skate parcích a na U-rampách. BMX a freestyle přilby jsou konstruované tak, aby chránily hlavu, zátylek i spánky, vzhledem k možnému riziku při provádění náročných triků. BMX a freestyle helmy se hodí i na skateboard a brusle
Dobře zvolená velikost přilby, připevněna dotahovacím mechanismem (např. dotahovací kolečko), správně nasazena a upevněna.
Cyklistická přilba není správně nastavena, cyklistka má chybně seřízené upínací řemínky. Jeden řemínek by měl vést před uchem a druhý za uchem.